بهترین مخلوقات خدا از زبان آدم علیه السلام

در کتاب ادریس علیه السلام آمده: روزی حضرت ادریس علیه السلام پیامبر به یاران خود رو کرد و گفت: روزی فرزندان آدم علیه السلام در محضر او پیرامون بهترین مخلوقات خدا به گفتگو پرداختند. بعضی گفتند: او پدر ما آدم علیه السلام است، چرا که خدا او را به دست مرحمت خود آفرید و روح منسوب به خود را در او دمید و به فرمان او، فرشتگان به عنوان تجلیل از مقام آدم علیه السلام ، او را سجده کردند و آدم علیه السلام را معلم فرشتگان خواند و او را خلیفه خود در زمین قرار داد و اطاعت او را بر مردم واجب نمود.

جمعی گفتند: نه بلکه بهترین مخلوق خدا فرشتگانند که هرگز نافرمانی از خدا نمی­کنند و همواره در اطاعت خدا به سر می­برند در حالی که حضرت آدم علیه السلام و همسرش بر اثر ترک اولی از بهشت اخراج شدند، گر چه خداوند توبه­ آن­ها را پذیرفت و آنان را هدایت کرد و به ایشان و فرزندان با ایمانشان وعده­ بهشت داد.

گروه سوم گفتند: بهترین خلق خدا جبرئیل است که در درگاه خدا امین وحی می­باشد. گروه دیگر سخن دیگر گفتند. گفتگو به درازا کشید تا این که حضرت آدم علیه السلام در آن مجلس حاضر شد و پس از اطلاع از ماجرا چنین فرمود:

ای فرزندانم! آن طور که شما فکر می­کنید نادرست است. هنگامی که خداوند مرا آفرید و روحش را در من دمید، بلند شده و نشستم. همین طور که به عرش خدا می­نگریستم، ناگهان پنج نور بسیار درخشان را دیدم. غرق در پرتو انوار آن­ها شدم و از خداوند پرسیدم این پنج نور کیستند؟ خداوند فرمود: این پنج نور، نورهای اشرف مخلوقات، باب­ها و واسطه­ های رحمت من هستند، اگر آن­ها نبودند، تو و آسمان و زمین و بهشت و دوزخ و خورشید و ماه را نمی آفریدم.

پرسیدم: خدایا نام این­ها چیست؟ فرمود: به عرش بنگر. وقتی به عرش نگاه کردم، این­ها را مشاهده نمودم: بارقلیطا، ایلیا، طیطه، شَبَر، شُبَیر (که به زبان سریانی است، یعنی محمد، علی، فاطمه، حسن، حسین علیهم السلام) بنابراین برترین مخلوقات این پنج تن هستند.

منبع: کتاب قصه های قران

/ 0 نظر / 27 بازدید